شنبه, 18 مرداد 1399
شناسه خبر:825
به مناسبت دهه فجر انجام شد؛

  • انداز قلم

امام جمعه قزوین پیشینه و آینده روشنِ دین، سرمایه امیدبخش برای دانش آموزان است .نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: پیشینه و آینده روشنِ دین، سرمایه امیدبخش برای دانش آموزان است.

اجتماعی


به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان آیت‌الله عابدینی صبح امروز در جلسه پرسش و پاسخ با دانش آموزان که به مناسبت ایام‌الله دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، به مسأله و گلایه دانش آموزان در خصوص محدودیت‌هایی که بعضاً برای انجام فعالیت‌های انقلابی و دینی در فضای مدرسه دارند، پرداخت و چند نمونه از سختی‌ها و مشقت‌های انبیاء (ع) برای انجام رسالت‌های دینی در طول تاریخ را تشریح کرد.
 وی به زندگی حضرت نوح (ع) اشاره کرد و افزود: حضرت نوح (ع) در جامعه کفر، الحاد و بی دینی بر می‌خاست و در آن شرایط و در منطقه بیابانی که حضرت زندگی می‌کردند خداوند به ایشان دستور ساخت کشتی را می‌دهد.
 امام‌جمعه قزوین عنوان کرد: کفار به حضرت به خاطر تلاش برای ساخت کشتی، کنایه می‌زدند و مسخره می‌کردند اما ایشان می‌فرمودند که خداوند به من فرمان داده تا کشتی بسازم و حتماً خیری در این کار است و زمانی که طوفان آمد همه دریافتند که کار نوح نبی (ع) درست بود و این یک برگ از پیشینه‌ای است که می‌توانیم به آن تکیه کنیم.
 نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در ادامه به سختی‌های رسالت حضرت ابراهیم (ع) پرداخت و خاطرنشان کرد: حضرت ابراهیم (ع) در جامعه‌ای رسالت یافت که همه بت‌پرست بودند و حضرت ابتدا به‌تنهایی خداوند را پرستش می‌کرد اما پس از مدتی با همراهی فرزند به عبادت و بندگی خداوند مشغول بود.
 وی ادامه داد: باوجود اینکه مردمان جامعه در آن زمان همه بت‌پرست بودند، اما ابراهیم (ع) هیچ‌گاه از مسیر عبادت و بندگی خارج نشد و باوجود سختی‌ها، مشقت‌ها و خطرات بسیاری که در مسیر او به وجود آمد، تلاش کرد تا از مسیر اصلی خود منحرف نشود.
 آیت‌الله عابدینی بیان کرد: حضرت ابراهیم (ع) بدون هراس از بت‌پرستان، تمام بت‌ها را شکست و تبر را بر روی بت بزرگ قرار داد و وقتی مردم سؤال کردند چه اتفاقی افتاده گفت از بت بزرگ سؤال کنید. او با این کار می‌خواست بگوید بت‌هایی که حتی توان سخن گفتن ندارند چگونه می‌توانند برای شما خدایی کنند و با این کار پایه توحید را بنا گذاشت.
 امام‌جمعه قزوین اضافه کرد: بت‌پرستان آتش بزرگی را فراهم کردند تا ابراهیم (ع) را با آتش مجازات کنند. فرشتگان به ایشان گفتند آیا می‌خواهی کاری برای تو انجام دهیم؟ حضرت پاسخ دادند اگر خداوند بخواهد، ابراهیم در آتش می‌سوزد و اگر نخواهد مرا را نجات می‌دهد و این‌گونه شد که خداوند به آتش فرمان داد تا برای حضرت ابراهیم (ع) سرد و سلامت گردد.
 نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: رسول گرامی اسلام (ص)، امام علی (ع) و ائمه اطهار (ع) برای انجام رسالت‌های خود سختی‌های بسیاری کشیدند و همه داستان مظلومیت‌های آن‌ها را شنیده‌ایم اما هیچ‌گاه از رسالتی که بر عهده داشتند عقب ننشستند زیرا همان‌طور که در دعای وارث می‌خوانیم خود را وارثان نوح (ع) و ابراهیم (ع) می‌دانستند.


 وی با تأکید بر اینکه این عقبه و ریشه دینی و همچنین انتظار ظهور منجی عالم بشریت (عج) بسیار روحیه‌بخش است و دانش آموزان غربی از آن بی‌بهره‌اند، گفت: دانش آموزان غربی عقبه و آینده روحیه‌بخش و روشنی ندارند که به آن تکیه کنند، درحالی‌که دانش آموزان ما عقبه، ریشه و غنای فرهنگی و دینی بسیار قوی و محکمی دارند که با تکیه بر آن‌ها می‌توانند، کارهای بزرگ نسل‌های گذشته انقلاب را ادامه دهند و همواره منشأ نشاط و امیدواری باشند.
 آیت‌الله عابدینی در ادامه برخی از وعده‌های قرآنی که آینده جهان را به تصویر کشیده است را بیان کرد و ابراز داشت: خداوند در قرآن می‌فرماید آیندهٔ جهان به دست انسان‌های شایسته و صالح می‌افتد و این نوید بسیار امیدبخش برای صالحان و شایستگان است.
 امام‌جمعه قزوین با بیان اینکه در هیچ کجای جهان نظیر فرهنگ دینی ما وجود ندارد، تأکید کرد: باید قدردان فرهنگ دینی خود باشیم که به ما هویت بخشیده و روحیه‌بخش و امیدآفرین است.
 وی به سختی‌های امام خمینی (ره) در طول انقلاب نیز اشاره کرد و گفت: در دوران مبارزات امام خمینی (ره) با رژیم ستم‌شاهی، شاه به امام گفت اگر دست از کارهایت برنداری من چکمه‌های پدرم را می‌پوشم! امام (ره) نیز فرمودند اگر تو چکمه‌های پدرت را بپوشی من نیز ذوالفقار جدم را به دست خواهم گرفت و این‌گونه در مقابل شاه موضع عزتمندانه گرفت.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین افزود: اگر ما نیز همان روحیه‌ای که امام خمینی (ره) داشتند را داشته باشیم، یقیناً هیچ‌گاه شکست نخواهیم خورد و حتی اگر تعداد اندکی باشیم، با قدرت اهداف و آرمان‌های انقلاب را پیش خواهیم برد.
 آیت‌الله عابدینی با ابراز خرسندی از دغدغه‌مندی دانش آموزان اظهار کرد: هر روز که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، دانش آموزان و جوانان دغدغه بیشتری نسبت به تحقق آرمان‌های امام خمینی (ره) و انقلاب پیدا می‌کنند و این مهم بسیار ارزشمند و شوق‌آفرین است.
 وی با بیان اینکه باید عزم و اراده محکم و بصیرت، بینایی و شناخت عمیق نسبت به دین و قرآن داشته باشیم، گفت: برای قرآن و تفسیر آن اهمیت قائل شوید زیرا تفسیر قرآن به ما عمق معرفتی می‌دهد و در دوران انقلاب انقلابیون برجسته از همین جلسات قرآنی و تفسیری برخاسته بودند.
 امام‌جمعه قزوین گفت: هرکسی قرآنی شود خداوند همانند امام خمینی (ره) به او عزت و عظمت عنایت می‌کند و صاحب کرامتی که گوهری بالاتر از آن نداریم، خواهد شد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد