شنبه, 18 مرداد 1399
شناسه خبر:581
به مناسبت میلاد حضرت معصومه:

  • انداز قلم

حضرت فاطمه معصومه(س) از آن شخصیت هایی است که اگر چه جایگاه امامت ندارد اما در وادی ولایت صحنه گردان اتصال ما به جایگاه ولایت الهی است. ایشان بهترین الگو برای دختران درعزت، عفت، کرامت، تربیت و حمایت از ولایت است .

اجتماعی

 

پایگاه خبری اقبال نیوز:
عصمت قم و چشمه کویر، حرم حضرت معصومه(س) است.
او فاطمه ثانى است، که فقیهان و بزرگان، آستان بوس حرم اویند. مزارش بهشتى از معنویت و صفا و چشمه اى از فیض و کرامت است. برکت از حریم و حرمش مى جوشد و عصمت و عفاف، رهتوشه زائران اوست.
بانوى نجابت و پاکى، این خطّه کویرى را به گلشن ایمان و حرم عفاف تبدیل کرده است و مغناطیس محبّت او، کهرباى جانهاى شیفته است.
معصومه(س)، عصمت اهل ولاست و حرمش، آشیانه آل محمّد (ص).قم، «عاصمه» تشیع است و این بانو «معصومه» اهل بیت. دایره ایمان و حوزه عرفان، بر محور این نقطه نورانى مى چرخد.
قرنهاست که قم و حضرت معصومه(س)، مغناطیس دلهاى پاک و کهرباى جانهاى شیفته است.
کوثر همیشه جوشان حرم فاطمه، سیراب کننده تشنگانِ علم و ایمان و حکمت و معنویّت است.
فاطمه معصومه(س)، جلوه دوباره زهراى اطهر(س) است و شکوه بارگاه رفیعش، تسلّى بخش سوخته دلان بر مزار پنهانِ فاطمه زهراست.
کریمه اهل بیت در اول ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری، همچون ستاره ای در خانه خورشید ولایت، امام  هفتم درخشید و آسمان شهر مدینه را نورانی کرد و در دامن ولی خدا تربیت شد و مدال افتخار «فداها ابوها» شبیه گفتار پیامبر اکرم به دخترش فاطمه(ع) را از پدر بزرگوارش امام هفتم دریافت  نمود.  این روز ،روز دختر نام گذاری شده است و ابتکار بسیار خوبی است و پیام های ارزنده ای برای دختران مسلمان دارد.
بدون تردید توجه به اهمیت و ضرورت این روز و فرصت‌های آن و همچنین دقت در وضع کنونی جامعه می‌تواند از این روز فرصتی مغتنم برای کار جمعی در مورد دختران بسازد تا زمینه‌ حرکت‌های بزرگ و تغییر و تحولات درخشان برای توسعه و بهبود زندگی دختران فراهم شود.

فاطمه معصومه الگوی بی بدیل دختران امروز
 امروز جهان اسلام بیش از هر زمان نیازمند به الگو پذیری از اهلبیت و زنانی چون حضرت زهرا سلام الله علیها و فاطمه معصومه(ع) می باشد. زیرا آنها  ازمصادیق کوثرند « انا اعطیناک الکوثر » که خداوند پیامبرش را به وسیله دختری چون فاطمه تسلی خاطر بخشید و راه و مکتب او را زنده و ماندگار ساخت.
در زیارت حضرت معصومه (س) آمده است: ای فاطمه! من را در بهشت شفاعت کن؛ چون تو نزد خدا دارای مقامی از مقامات هستی. حضرت فاطمه معصومه(س) از آن شخصیت هایی است که اگر چه جایگاه امامت ندارد اما در وادی ولایت صحنه گردان اتصال ما به جایگاه ولایت الهی است. ایشان بهترین الگو برای دختران درعزت، عفت، کرامت، تربیت و حمایت از ولایت است .
 لقب «معصومه» اولین بار از سوی امام رضا(ع) به او داده شد. علی بن موسی الرضا قبل از برادر بودن ولیّ ایشان بوده است، خوب است دختران امروز توجه کنند و ببینند که حضرت معصومه (س) آنچنان ولایت مدار بوده اند که از سر وظیفه شناسی و دفاع از ولایت از مدینه به طوس هجرت می کند و این واقعه تنها یک جنبه عاطفی نداشته است.
 حضرت با آن هم سختی ها و درگیری که در طول سفر مخصوصا درساوه پیش آمد اول دستوری که  به خانم های همراهشان دادند  مسئله حفظ حجاب است.
ایشان چنان غرق در بندگی و عبودیت حضرت حق بودند که حتی در زیر باران سختی که می بارید با اینکه در بین راه بودند و سرپناهی نبود بازهم در اول وقت نمازشان را اقامه کردند و  توجه ایشان به عبادت و نماز که مصداق آن سجده های طولانی این بانوی کریمه است ستودنی است.


جایگاه دختران در جامعه امروز
در نگاه اسلام دخترشایسته کسی است که جامع صفات کمال انسانی بوده و  در زندگی بلندنظر، ثابت قدم، خود ساخته، عفیف، خوش اخلاق، سازگار و بر مدارحق و صراط مستقیم باشد. بنابراین یک دختر بی ایمان بد اخلاق، ناسازگار، دروغ گو، خودخواه، مغرور، خودرأی، بی عفت، بی اراده و بی مسئولیت نمی تواند در دایره شایسته بودن قرارگیرد.
عفیفه بودن و و حیا داشتن از ویژگی های دختر نمونه است و این دو با هم هستند بطوری که که دختری عفیفه است که حیا دارد و دختری حیا دارد که عفیفه باشد و این دو همواره با هم هستند.
تفاوت دختران با پسران در انجام اعمال عبادی در این است که اگر مشکلی در بندگی دختران پیش بیاید در پاکی و طهارت نسل آینده خود نسبت به پسران بسیار بیشتر موثر هستند. از این رو بندگی دختر در عبادت او روشن تر است.
 یکی دیگر  از ویژگی های دختران این است که درباره حضور در اجتماع دقت دارند یعنی آنجایی که ضرورت دارد حاضر می شوند  و این حضور بر اساس باید ها و نیایدهایی است که بر اساس معلومات و دانسته هایشان آن را می شناسند.
اگر فرهنگ جاهلیت شخص زن را زنده به گور می کرد، امروز هم فرهنگ غرب شخصیت زن را به مسلخ نابودی و ذلت کشیده و با ادبیات فریبنده بنیان خانواده را نابود می کنند و با ترفندهای گوناگون تلاش می کنند تا این فرهنگ ابتذال را به کشورهای اسلام صادرکنند.
هم اکنون این مسئله در فضای مجازی دیده می شود که دختران جامعه ما به آن پناهنده شده اند و متاسفانه اهداف موهومی را در سر خود می پرورانند و چون هرگز به آنها نمی رسند عاقبتی جز افسردگی و پشیمانی برای خود رقم نمی زنند.
خانواده های دلسوز که خوشبختی فرزندانشان برایشان مهم است بایستی به دختران محبت و توجه ویژه داشته باشند. دلبستگی به اعضای خانواده و صمیمیت بین آنها یکی از عوامل بازدارنده گرایش دختران به بیرون از خانواده است.
دختران در کنار خانواده مراتب ترقی در زندگی و دین داری و تحصیل خود را با اطمینان و فراغ بال بیشتری به سرانجام میرسانند و از آسیب های اجتماعی که در کمین جوانان دور از خانواده است در امان هستند.
هر دختری که طهارت روحی داشته باشد و از اعمال روزانه خود در زندگی مراقبت کند، خداوند به او کمالات معنوی عطا می کند، یقینا آینده ای روشن، عاقبتی خیر و در نظام سیاسی اجتماعی جامعه نقش بزرگی خواهد داشت.
سالروز میلاد کریمه اهل بیت، گلِ باغ امامت، شفیعه روز جزا، حضرت فاطمه معصومه(س) مبارک باد. شعر زیر از رحمان نوازنی تقدیم به تمام شیفتگان بانوی نجابت و پاکی و به امید شفاعت فاطمه ثانی و حضور روشنی بخش او در تاریکی و تنهایی قبر زائران دلسوخته اش.
آنقدر رفت که در ثانیه ها هم گم شد
بعد آنسوی زمان پنجره ای در قم شد
و همین زائره سبز زیارتگاهش
در پرواز به سمت حرم هشتم شد
گوشه چادر او روی سر قم افتاد
کآفتاب آمد و تاریکی شیطان گم شد
خاک قم عطر گل یاس گرفت و آنگاه
قم مدینه شد و او فاطمه دوم شد
یازده کعبه به همسایگی اش آمده اند
یازده مرتبه اینجا حرم مردم شد
جمع بودند در اینجا همگی تا اینکه
جمکران آمد و همسایه این خانم شد
میترا محمد علیخانی
منبع پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد